Odżywianie maluszka

Mleko matki

Okres niemowlęcy jest bardzo ważnym czasem, gdy karmienie odgrywa główną rolę podczas rytmu dnia dziecka. Najlepszym sposobem na karmienie niemowlęcia jest mleko matki. Dostarcza ono wiele potrzebnych składników i może zapobiegać występowaniu różnych chorób oraz schorzeń w dorosłym życiu. 

Rozszerzanie diety

Po osiągnięciu przez niemowlę odpowiedniego wieku, przychodzi czas na rozszerzanie diety. Najczęściej w tym czasie odstawiamy dziecko od piersi i decydujemy się na mleko modyfikowane. Pokarmy stałe powinny być wprowadzane do diety bardzo ostrożnie i pod stałą obserwacją. Należy pamiętać, że posiłki dla tak małego dziecka nie powinny zawierać soli oraz cukru, ani innych mocnych przypraw. Rodzic decyduje o produktach, jakimi karmi swoje dziecko, lecz to dziecko ma prawo decydować o ilości, jaką zje. 

Dzieciństwo

W czasie gdy dziecko rozpoczyna swoją edukację przedszkolną lub wczesnoszkolną, najczęściej w jego diecie obecnych jest wiele wartościowych i bardzo odżywczych posiłków, lecz także i słodycze. Podawanie słodyczy małym dzieciom bez ograniczeń, może prowadzić do pogorszenia stanu uzębienia, a także dolegliwości zdrowotnych. Słodycze należy dawkować i dbać o prawidłową higienę jamy ustnej po ich spożyciu. Radykalne ograniczanie słodyczy do całkowitego ich braku może powodować smutek u dziecka, dlatego raz na jakiś czas warto zrobić wyjątek.

Bunt

Gdy dziecko staje się nastolatkiem, przychodzi czas buntu. Młodzież odrzuca domowe obiady i zbilansowaną dietę, na rzecz słonych przekąsek oraz jedzenia typu fast food. Wszelkie jedzenie dostępne poza domem i takie, które nie jest dozwolone, kusi w trakcie pobytu poza domem. W okresie dorastania coraz ważniejsi stają się przyjaciele i ich opinia na każdy temat. 

Samodzielność

Jednym z najważniejszych kroków, jakie musimy podjąć jest rozpoczęcie samodzielnego odżywiania się. Odpowiedzialność za swój codzienny jadłospis najczęściej przejmujemy idąc na studia lub rozpoczynając samodzielne życie po zakończeniu edukacji. Czas, w którym dysponujemy ograniczonymi finansami wymaga sporej kreatywności. Jest to czas, gdy zaczynamy bardzo doceniać domowe obiady oraz zbilansowaną dietę.

Dorosłość

Pełna odpowiedzialność oraz świadomość na temat zbilansowanego odżywiania organizmu przychodzi z czasem. W momencie, gdy stajemy się młodymi rodzicami, zaczynamy doceniać starania naszych rodziców oraz ich codzienne nawyki, które starali się nam przekazać. Gotowanie dla całej rodziny to duże wyzwanie, które często staje się także pasją wielu osób. Dbałość o jakość oraz skład produktów, z których przygotowujemy posiłki zaczyna mieć ogromne znaczenie.